Pożyteczne nawyki cz. 1 – Codzienne spisywanie wydatków

Savings

Dziś rozpoczynamy serię „Pożyteczne nawyki”. Na pierwszy ogień polecamy nawyk z kategorii Finanse:  codzienne zapisywanie wydatków

a) jaką ten nawyk daje korzyść?

kontrolę nad naszymi finansami. Dzięki niemu wiemy, ile wydajemy i na co. W efekcie łatwo możemy przeciwdziałać impulsywnym zakupom i lepiej zaplanować swój budżet.

b) co będzie dobrym wyzwalaczem tego nawyku?

Najlepiej jest rozpatrzyć ten nawyk w dwóch kategoriach zakupowych:

– w przypadku zakupów internetowych (z wykorzystaniem komputera) jako aktywator nawyku świetnie sprawdza się sam proces zakupu – kliknięcie przycisku „wyślij przelew” lub wpisanie kodu sms

– w przypadku zakupów tradycyjnych („na mieście”), dobrym wyzwalaczem jest moment powrotu do domu (ściągnięcie butów, zawieszenie płaszcza na wieszaku). Przy okazji ściągania z siebie ubrań, warto wyjąć portfel i wyciągnąć z niego wszystkie paragony.

c) jaka dokładnie jest reakcja w tym nawyku?

zapisanie wydatków w stałym miejscu. Może to być plik w Excelu, na Google Docs lub w zeszycie. Elektroniczne rozwiązania mają tę przewagę, że łatwo je kopiować, modyfikować i zliczać w kategorie,np. jedzenie albo rozrywka.

d) co będzie dobrą nagrodą w tym nawyku?

zrobienie depozytu w budżecie na przyjemności – wrzucenie 10 gr, 20 gr czy 50 gr do słoika, w którym trzymasz pieniądze do wydania tylko na rozrywkę czy dobre jedzenie.

W ten sposób można upiec 2 pieczenie na jednym ogniu – pozbywamy się drobniaków, a przy okazji cieszymy się przyjemnym dźwiękiem wpadających monet oraz widokiem napełniającego się naczynia z pieniędzmi.

Co sądzicie o tym nawyku?
Macie inne pomysły na wyzwalacz lub nagrodę?
Te podane powyżej, są oczywiście przykładowe.