„Zestaw nawyków” cz. 2 – Zmniejszanie wagi ciała

Diet Time

Zastanawiasz się czasem, jak się pozbyć kilku zbędnych kilogramów? Za chwilę zademonstrujemy prosty, nieinwazyjny sposób, który pomoże Ci osiągnąć oczekiwane rezultaty. Pierwsze trzy nawyki nie wymagają nawet inwestowania więcej niż 5 minut

„Zestaw nawyków” cz. 2 | kategoria zdrowie | Zmniejszanie wagi ciała


Aby pozbyć się nadmiarowych kilogramów proponujemy następujący zestaw nawyków.

1. codzienne ważenie się
2. wchodzenie po schodach (za każdym razem)
3. jedzenie na mniejszych talerzach (za każdym razem)
4. codzienne ćwiczenia fizyczne

———–

1. codzienne ważenie się

Sam fakt codziennego mierzenia tego, ile ważymy, może sprawić, że staniemy się chudsi. Jak to możliwe? Regularny pomiar wagi sprawia, że zmieniają się nasze drobne wybory. Skoro wiem, że chcę schudnąć i jutro sprawdzę czy jest jakiś postęp, może jednak nie zjem tego ciasteczka, którym chciał mnie ktoś poczęstować albo nałożę sobie mniejszą porcję ziemniaków itd. Gdy zsumujemy efekt tych wszystkich zmienionych wyborów, rezultaty mogą być jak najbardziej wymierne.

I. wyzwalacz – jeden z istniejących już nawyków w Twoim życiu, który robisz rano (umycie zębów, użycie dezodorantu, ogolenie się itp. | „po tym, jak umyję zęby, zobaczę ile ważę”)

II. reakcja – wejście na (włączoną ; – ) wagę

III. nagroda – zjedzenie owocu lub warzywa, które lubisz

 

2. wchodzenie po schodach (za każdym razem)

Zamiast korzystać z windy – wejdź po schodach. Niech to będzie Twój domyślny wybór. Oczywiście od tej reguły odlicz zdroworozsądkowe wyjątki:
a) mieszkasz na 2 piętrze i wnosisz szafkę albo ciężkie torby z zakupami
b) masz za moment ważne spotkanie biznesowe w sali, która znajduje się na 6 piętrze w biurowcu
c) umówiłeś się z kobietą / mężczyzną na dachu Sky Towera we Wrocławiu lub Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Jednak jeśli nie dźwigasz ciężarów ani nie potrzebujesz pięknie się prezentować – skorzystaj ze schodów.

I. wyzwalacz – wejście do budynku, w którym potrzebujesz dostać się na wyższą kondygnacje niż parter

II. reakcja – wejście po schodach. Możesz raz wchodzić po jednym schodku, a innym razem po dla – rozwijasz wtedy inną grupę mięśni.

III. nagroda – krótkie poświętowanie zwycięstwa (pochwalenie się w myślach, zagwizdanie radosnej melodyjki itp.)

 

3. jedzenie na mniejszych talerzach (za każdym razem)

Większość z nas ma potrzebę dokańczania – jak już coś zaczniemy robić lub jeść, dążymy do ukończenia tej czynności. Często jemy nie z powodu głodu, ale dlatego, że coś nam jeszcze zostało na talerzu, a przecież jedzenia nie wolno marnować. I mimo, że po dwóch kanapkach możesz być syty, to przecież nie zostawisz trzeciej, którą przygotowałeś. Dlatego lepiej jest korzystać z mniejszych talerzy. Zjeść skromniejszą porcję i jeśli faktycznie Ci ona nie wystarczyła, nałożyć sobie dokładkę.

I. wyzwalacz – uczucie głodu lub przerwa na posiłek

II. reakcja – wybranie mniejszego talerza, spośród tych, które do danego posiłku się nadają (wzięcie spodka od filiżanki, kiedy zamierzamy zjeść obiad nie będzie sensownym rozwiązaniem – jeśli jednak mamy mniejsze i większe talerze obiadowe, to warto skorzystać z tego pierwszego zestawu).

III. nagroda – zjedzenie na deser, czegoś co lubisz, co nie jest specjalnie kaloryczne – np. jabłka.

 

4. codzienne ćwiczenia fizyczne

Aby zrzucić zbędne kilogramy potrzebujemy dostarczać swojemu organizmowi mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Można to osiągnąć jedząc mniej lub niskokaloryczne posiłki i/lub zwiększając zużycie kalorii, poprzez ćwiczenia fizyczne. Wybierz takie ćwiczenia, które Tobie najbardziej odpowiadają. W zrzucaniu kilogramów najlepiej się sprawdzą ćwiczenia aerobowe (tlenowe), czyli bieganie, jeżdżenie na rowerze (stacjonarnym lub prawdziwym) czy pływanie. Ale jeśli wolisz ćwiczenia siłowe – rób pompki lub pracuj z hantlami. Ważne by codziennie pracować nad swoim ciałem.

I. wyzwalacz – wstanie z łóżka albo powrót z pracy.

II. reakcja – ćwiczenia fizyczne (pompki, hantle, bieganie, rower)

III. nagroda – przyjemne uczucie zmęczenia i poczucie postępu.

This site is protected by Comment SPAM Wiper.